Çocuklar İçin Duygusal Çöküşü Engelleme Rehberi

beautiful girl in white and yellow floral dress covering her face with her hand
Photo by Anna Shvets on Pexels.com

Duygusal çöküşleri engellemek her zaman için mümkün olmasa bile bazı yöntemler çöküşü engelleme veya geciktirme konusunda yardımcı olabilir.

Çocuklar için duygusal çöküşü engelleyebilecek/geciktirebilecek birkaç yöntem:

1- Çocuğunuzun sevdiği oyuncağı yanınızda bulundurun

Birçok çocuk gibi otistik çocuklar da belli oyuncakları daha fazla sevip onlara bağlanabiliyorlar. Eğer otistik çocuğunuzun çok sevdiği bir oyuncak varsa o oyuncağı sakinleşme ve duygularını kontrol etme amaçlı kullanıyor olma ihtimali yüksek. Otistik çocuğunuzun sevdiği oyuncağı, eşyayı vb. yanınızda bulundurmak çocuğunuzun sakin kalmasına yardımcı olur ve çöküş yaşamayı engeller veya geciktirebilir.

2- Yanınızda duyusal ihtiyaçlar için gereçler bulundurun

Duyusal ihtiyaçların düzgün bir şekilde karşılanmaması, uzun süreler boyunca rahatsız uyaranlara maruz kalınması çöküşleri tetikleyen en önemlş unsurlardan bir tanesi. Yanınızda çocuğunuzun hassasiyetlerine göre duyusal gereçler taşımanız ve gerektiğinde bu gereçleri devreye sokmanız çöküş yaşamayı geciktirebilir veya engelleyebilir. Sürekli rahatsız edici uyaranlara maruz kalmayan çocukların çöküş yaşama ihtimali düşer.

3- Çocuğunuzu stim yapmaya teşvik edin

Otistik insanların stim yapmalarının sebebi duyguları düzenlemek, sakinleşmek ve stres atmaktır. Bu yüzden çocuğunuzu güvenli bir şekilde stim yapmaya teşvik edebilirseniz çocuğunuzun daha sakin kalmasını, dolayısıyla çöküş yaşama ihtimalinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzu stim yapmaya teşvik etmek için stim oyuncakları alabilir, çocuğunuzun genel olarak stim yapmayı sevdiği nesneleri verebilir veya kendiniz stim yapıp onu da stim yapmaya bu şekilde teşvik edebilirsiniz.

4- Yanınızda su ve atıştırmalık bulundurmaya dikkat edin

Aç ve susuz kalmak neredeyse her insanın sinirini yıpratan, insanı stresli hale getiren bir durum. Bu yüzden zaten sürekli çevredeki duyuları ekstra rahatsız edici şekilde deneyimleyen çocuklar için tüm bunların üstüne açlığın ve susuzluğun stresi eklenince çöküş yaşamak çok ama çok daha kolay hale geliyor. Yanınızda küçük bir şişe su ve küçük bir paket kraker bulundurmanız bile çöküş yaşamayı oldukça geciktirebilir ve hatta engelleyebilir.

5- Düzenli uyuma konusuna dikkat edin ve çocuğunuz bu konuda sıkıntı yaşıyorsa yardım almaya çalışın

Uykusuzluk stresi arttıran, var olan stresin de daha ağır bir şekilde deneyimlenmesine sebep olan bir şey olduğu için çöküşleri tetiklemeye sebep olabilir. Birçok otistik insanın uykusuzluk problemleri olduğu için çocuğunuz da uykusuzluktan etkileniyor ve bu yüzden çöküş yaşama ihtimali artıyor olabili. Eğer böyle bir durum varsa bu konuyla ilgilenen doktor ve uzmanlara danışabilir, böyle bir şey mümkün değilse de otizm ve uyku konusunda araştırma yapıp o tavsiyeleri uygulayabilir ve çocuğunuza iyi gelen tavsiyeleri yapmaya devam edebilirsiniz.
Yine de her şeyi denemenize rağmen çocuğunuz uyuma konusunda sorun yaşıyorsa, en azından dinlenmesini ve duyusal aşırı yükleme yaşamamasını sağlamak çöküş yaşamayı geciktirecektir.

6- Farklı iletişim biçimlerini deneyin

Birçok otistik çocuk geleneksel iletişim yollarını kullanırken pek rahat etmez. İletişim kurarken sık sık zorlanmak, kendini ifade edememek, ihtiyaçlarını gösterememek stres seviyesini arttıracağından ötürü çöküş yaşama ihtimalini arttırır. Bu durumla başa çıkmak için alternatif iletişim yöntemlerini tercih etmek çocuğunuzun ihtiyaçlarını anlatmasını ve kendini ifade etmesini kolaylaştıracağından çöküş yaşama ihtimalini azaltacaktır. Alternatif iletişim yöntemlerini nasıl kullanacağınızı öğrenebilmek için Ersin Sinay’ın alternatif iletişimle ilgili sitesini buradan ulaşabilirsiniz : https://www.alternatifiletisim.com/
Aynı zamanda alternatif iletişimle ilgili genel bir araştırma yapıp alternatif iletişim gereçleri bulabilir veya bu konuda eğitim veren yakınınızdaki özel eğitimcilerle çalışabilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir