Otistik çocuğunuzla nasıl oyun oynamalısınız? // Çeviri

Küçük bir çocuk halının üzerinde oyuncaklarıyla oynuyor
Küçük bir çocuk halının üzerinde oyuncaklarıyla oynuyor
mentatdgt adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Eğer otistik çocuğunuz oyuncakları dizerek veya tekrarlı bir hareket yaparak oyun oynuyorsa kendi oyuncaklarınızı getirin, belirli bir uzaklıkta mutlu ve sessiz bir şekilde oynamaya başlayın. Parlak oyuncaklar, legolar, arabalar, dönen oyuncaklar, tencere ve tavalar, sihirli kum, mıknatıs, konserve yiyecek, kuru makarna ve renkli hamurlar kullanın. 

İlk seferde işe yaramıyorsa başka şeyler deneyin. El işi yapın. Parlak bir şeyler çevirin. Meditasyon yapıp zihninizi boşaltın. Endişelenmemekte, düzeltmemekte, kontrol etmemekte huzuru bulun. Her şeyi boş verin ve dönen parlak fırıldağa bakın. 

Işığın nasıl zıplayıp eğildiğini, nasıl da yüzünüze ve göğsünüze küçük ışık parçaları gönderdiğini izleyin. Bir avuç kuru makarna alın ve parmaklarınızdan kayıp gitmelerine izin verin. Makarnalar düşerken kaç tanesinin düşmüş olabileceğini tahmin etmeye çalışın. 

Elinizin arkasına bir damla su damlatın. Damla kayarken elinizdeki görünmez kılların üstünden geçmesini hissetmeye çalışın. Otizm hakkında düşünmeyin. Faturaları düşünmeyin. Düşünmeyin. Deneyimleyin. Bilinçli bir şekilde nefes alın. Aklınızda güzel veya tutkulu bir şarkı oynatın.

Aklınızda hafızadan tüm notaları çalabiliyor musunuz diye kontrol edin. Eğer çalamıyorsanız bir dahaki sefer şarkıyı daha dikkatli dinleyin. Duymayın, dinleyin. Sabit, farkında, nefes alır bir halde olmayı başardığınızda çocuğunuza ve çevrenizdeki her şeye ne kadar bağlı hissettiğinizi düşünün.

Çocuğunuz size katılmak isteyebilir. Size kelimelerin yükü olmadan iletişim kurmak gibi devasa bir hediye vermeye karar verebilir. Hiçbir şey öğrenmeyeceksiniz. Aksine öğrendiğiniz şeyleri unutmayı öğreneceksiniz. Eğer çocuğunuz size katılmak istemiyorsa, yalnızca hissetmeye devam edin. Derinden hissedin. Hayal kırıklığına uğramayın. Sevgiyi hissedin. Rahatlayın. 

Çocuğunuz sizin gerginliğinize, korkularınıza, endişelerinize karşı çok hassas olduğu için bunları içselleştirebilir. Yalnızca var olun. Çocuğunuz gibi düşünün. Çocuğunuzun tersi yöne uzanın ve bir boyama kitabı boyayın. Örgü örün. Evin içinde baloncuklar üfleyin. Duvarları boyayın ve ne kadar eğlenceli olduğuna gülün. Sonuçta silgi diye bir şey var. 

Yemeğinizi yerde oturarak yiyin. Yemek için parmaklarınızı kullanın. Bunu sık sık yapın, ve ilişkinizin gelişmesini izleyin. Otistikler gibi oyun oynayın ve hayatınızın iyileşmesini izleyin. Oyun oynarken kendinize gülün ama sahte bir şekilde değil. Asiliğinize karnınız ağrıyana kadar gülün.

Eğer çocuğunuz size katılıyorsa harika. Eğer katılmıyorsa yine harika. Her türlü beraber kaliteli zaman harcadınız ve çok önemli bir şey söylemiş oldunuz: Ben kendim gibi olmayı seviyorum sen de kendin gibi olmayı, ve bunu beraber yapıyoruz. 

Orijinal yazı: https://neuroclastic.com/how-to-play-with-your-autistic-child/

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir