Hakkımızda

Merhaba! Spektrum, aslında ekibimizin çok değerli üyesi Didenur Boyacı’nın (Vin) kodlama üzerine pratik yapmak için oluşturduğu bir alandı. 2021 yılı başlarında ise Merhaba! Spektrum birkaç otistik aktivist ve öz savunuculardan oluşan bir ekip haline geldi.
Ortak çalışarak güçlerini birleştirmek isteyen otistik aktivistler olarak, birlikte bir manifesto yayınladık ve Türkiye’de bir ilke imza atılmış oldu.
Merhaba! Spektrum sitesi otizm hakkında orijinal içerikler, diğer otistik aktivistlerin yazılarının çevirileri ve otizm/nöroçeşitlilik hakkındaki terimleri açıklayan bir sözlük içeriyor. Sitenin otizm alanında zengin ve güncel bir kaynak haline gelmesi planlanıyor.
Ekip, birden fazla dil bilen ve çeşitli alanlarda yetkinlikleri olan nöroçeşitli kişilerden oluşuyor. Otizm alanında gelişmeleri takip ediyoruz ve mümkün olduğunca çeşitli otistik tecrübeler hakkında araştırıyor, öğreniyoruz. Hepimizin sahip olduğu nöroçeşitlilik tecrübeleri ile edindiğimiz bilgileri doğruluyor ve kendi tecrübelerimizi de aktarıyoruz. Sesimizin duyulduğu her alanda kendimizi ve otizmi anlatmaya çalışıyoruz. Bunları yaparken otistik çocuğu olan aileler ve otizm alanında çalışan kişilerle de iletişim halindeyiz.
Bizler otizm hakkında güncel ve doğru bilginin yaygınlaşmasının şu anda var olan ve gelecek nesillerdeki otistik herkes ve onların aileleri için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de nöroçeşitlilik ve otistik onur hareketlerinin yaygınlaşması, otizm ve nöroçeşitlilik hakkındaki bakış açısının ve zihniyetin değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Otistiklere karşı yapılan sağlamcılığa dair farkındalığı ve hassasiyeti arttırmayı hedefliyoruz. Otistikler olarak var olma ve erişilebilirlik haklarımızı savunuyoruz.

Misyonumuz

Otistiklerin yalnız olmadıklarını hissedeceği güvenli bir alan yaratmayı amaçlıyoruz. Otizm hakkında öğrenmek isteyenlerin güncel ve doğru bilgilere Türkçe olarak ulaşabilecekleri bir kaynak oluşturmak istiyoruz. İnsanların otistiklere karşı yapılan sağlamcılıktan haberdar olmasını ve harekete geçmesini istiyoruz. Otistiklerin eşit şartlara sahip olabilmesi için gereken şeylerin önemini aktarıyoruz ve haklarımızı talep ediyoruz.