Regl Olacak Otistik Çocuklar İçin Tavsiyeler

crop woman holding menstrual cup in hand with tiny white flowers
Photo by Sora Shimazaki on Pexels.com

1- Ergenlik ve regl hakkında konuşmayı geciktirmeyin

Ergenlik hakkında konuşmayı geciktirmemek her çocuk için önemlidir. Ergenlik ve regl hakkında erken konuşmaya başlamak çocuklara soru sormak, merak etmek ve doğru bilgileri öğrenmek için zaman verir, istenmeyen süprizleri engeller.
Ergenlik hakkında erken konuşmaya başlamak her çocuk için önemli olsa da otistik çocuklar için daha önemlidir çünkü otistik çocukların öğretilen bilgileri içselleştirmek için daha fazla zamana ihtiyacı olabilir ve regl hakkında bir şey bilmeden adet olmaya başlamak onları diğer çocuklara oranla daha kötü etkileyebilir.
Otistik çocuklar beklenmedik değişimlere nörotipik çocuklara oranla daha hassas oldukları için ergenlik hakkında bilgi sahibi olmadan ergenliğe girmeleri, regl hakkında bilgi sahibi olmadan regl olmaları onları çok ciddi bir strese sokabilir.
Bu konuda erkenden konuşmaya başlamak otistik çocuğunuzu daha rahat hissettireceği için sizin işinizi de kolaylaştıracaktır.

2- Regl olmaktan bahsederken soyut kelimeler ve cümleler kullanmayın, olabildiğince açık olun

Regl olmaktan bahsederken mecazi laflar kullanmak, açıkça konuşmak yerine konuyu kapalı bir şekilde anlatmak çok yaygın görülen bir durum. Fakat otistik bir çocuğunuz varsa bu konuda yapabileceğiniz en büyük hatalardan bir tanesi açık konuşmak yerine soyut, kapalı kelimeler ve cümlelerle konuşmak.
Birçok otistik çocuk soyut, mecaz kelimeleri anlama konusunda sıkıntı yaşar. Söylenilen cümeleler soyut olsa bile somut şekilde düşünebilir ve bu yüzden anlatılan şeyi çok yanlış biçimde anlayabilir.
Bu durumu yaşamamak için yapabileceğiniz en iyi şey olabildiğince açık bir şekilde, kelimeleri somut haliyle kullanarak konuşmak.
Bunub dışında ergenlik ve regl olma hakkında konuşurken çocuğunuzun anlamayabileceğini düşündüğünüz şakalar yapmaktan kaçınmak ve en ufak kafa karışıklığında kendinizi açıklamak da bu problemi yönetme konusunda yardımcı olacaktır.

3- Regl olma hakkında birkaç kez aynı şeyleri konuşmanız gerekebilir

Otistik çocukların bir şeyi tam olarak anlamaları için tekrar tekrar aynı şeyi konuşmaları ve tekrar tekrar aynı soruları sormaları gerekebilir. Eğer ergenlik haklında konuşmaya bir kere konuşulup bırakılacak bir şey olarak yaklaşıyorsanız çocuğunuzun bu konuda ihtiyaçlarını karşılayamama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ergenlik hakkında detaylıca konuştuktan sonra bile çocuğunuz yanınıza gelip çoktan cevapladığınu şeyleri tekrar tekrar sormaya veya konuştuğunuz şeyleri size tekrar etmeye çalışabilir.
Bu davranışın amacı bilgileri tam manasıyla içselleştirmeye ve anlamaya çalışmaktır.
Aynı zamanda bu davranış çocuğun gergin olduğu konuda bilgi sahibi olarak sakinleşmeye çalıştığını da gösterebilir.
Çocuğunuz zaten konuştuğunuz şeyleri yeniden sormaya ve konuşmaya başlarsa yapabileceğiniz en iyi şey ona uyup tekrar konuşmaya başlamaktır.
Çocuğunuz sahip olduğu bilgi konusunda özgüvenli hissettiğinde sormayı bırakacağından çocuğunuz rahat hissedene kadar konuşmanız önemlidir.

4- Regl için birden fazla ürün seçeneğinin olması çocukları daha rahat hissettirebilir

Birçok otistik çocuğun duyusal hassasiyetleri olduğu için regl ürünleri duyusal hassasiyetlerini iyice katlanılamaz hale getirebilir.
Bu yüzden maddi açıdan mümkünse birden fazla ped veya tampon markasını denemek veya yeniden kullanılabilir adet ürünlerini denemek otistik çocuklara duyusal açıdan yardımcı olabilir.
Duyusal olarak rahatsızlık vermeyen bir adet ürünü bulunca o ürün ile devam etmek otistik çocuğun çok daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.
Fakat eğer böyle bir şey mümkün değilse en iyi seçenek var olan ürünleri regl olmaya başlamadan önce kullanmaya başlamak olabilir.
Bu sayede çoktan regl ürünlerini kullanmaya alışmış, regl ürünlerinin duyusal olarak nasıl hissettirdiğini bilen çocuk adet olma zamanı geldiğinde kendisini çok daha rahat hissedebilir.

5- Sırf regl olma hakkında değil, regl olma ile birlikte yaşanabilecek durumları da konuşun

Daha önce de dediğim gibi otistik çocuklar genellikle beklenmedik değişimlere ve süprizlere oldukça kötü tepki verirler. Beklenmedik değişimler otistik çocuklar için çok stresli, hatta travmatik olabilir.
Bu sebepten ötürü otistik bir çocuğunuz varsa ergenlik ve regl hakkında genel ve detaysız bir konuşma yapmanız bir işe yaramaz.
Regl olma hakkında konuşurken yalnızca olayın kendisinden değil, regl ile oluşabilecek durumlardan da bahsedin.
Vajinal akıntı, pms ve adet döneminde yaşanması mümkün olan ağrılardan bahsedin.
Çocuğunuzun bu bilgileri bilmesi bu durumları deneyimlerse kendisini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.
Fakat öncesinde bu saydığım konular hakkında konuşmazsanız otistik bir çocuk vajinal akıntıyı altına kaçırma, adet ağrılarını çok hasta olduğunun göstergesi, PMS’i de kötü bir insan olduğunun kanıtı olarak algılayabilir.
Üstelik otistik çocukların duyusal hassasiyetleri çok daha fazla olduğu için bu saydığım şeyleri bilmeden ergenliğe girmek onlar için çok daha stresli ve kafa karıştırıcı olabilir.
Bu tarz bir şey yaşamak istemiyorsanız çocuğunuza regl olma ile oluşabilecek detayları da anlatmanız oldukça işe yarar.

6- Verebileceğiniz kadar detay verin

Birçok otistik insan detaycıdır.
Detayları bilmek, bir konuyla ilgili olabildiğince fazla bilgiye sahip olmak çoğumuz rahatlatır. Elbette buna çoğu otistik çocuk da dahil. Bu yüzden otistik çocuğunuza regl olma ve ergenlik hakkında bildiğiniz her bilgiyi vermeniz onu duygusal olarak oldukça rahatlatabilir. Birçok çocuk için fazla şey bilmek rahatlatıcı olmayabilir ama eğer sizin çocuğunuz bir şeyi iyi bildikçe daha çok rahatlıyor ve sıkça soru soruyorsa bildiğiniz her şeyi gerekirse tekrar tekrar anlatmaktan çekinmeyin. Bunu yaparken aynı zamanda internetten insan vücuduyla ilgili yaşa uygun bilgiler bulmak, çocuklara uygun ergenlikle ilgili animasyonlar seyretmek yardımcı olabilir.
Detaylıca bilgi öğrenmek çocuğunuzu rahatlatıyorsa konuşmaktan çekinmeyin, bunu yapmak çocuğunuzu regl olmaya hem duygusal hem de pratik açıdan iyi bir şekilde hazırlayacaktır.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir