Tüm ABA/UDA Terapistlerine Mesaj // Çeviri

Görsel Betimleme : Bir kadın elindeki megafon tutuyor ve bağırıyor. Üstünde gri bir kapüşonlu var, uzun kahverengi saçlarını güneş gözlüğüyle geriye tutturmuş. Arkada flu şekilde şehir gözüküyor.

Size bu paylaşımın linkini attılarsa eğer, tebrikler! Siz otistiklere, onları destekleyenlere veya otistik çocuğu olan ebeveynlere karşı ABA/UDA savunan bir ABA/UDA terapistisiniz. Karşılaştığım her yeni ABA/UDA terapistine bu ve bunun türevleri olan bir sürü şey yazmaktan çok yoruldum ve işleri kolaylaştırmaya karar verdim. Her seferinde aşağı yukarı aynı şey oluyor zaten.

Büyük ihtimal size anlatmaya çalıştım ama asla dinleme niyetiniz olmadığını kanıtladınız. Hatta bahse varım “benim uyguladığım ABA/UDA istismar değil, ben harika bir ABA/UDA terapistiyim, benle çalışan çocuklar çok mutlu. Belki ABA/UDA ’yı uygulamayı bilmeyen bir kaç kişi vardır ama ABA/UDA terapistlerinin çoğu harika ve birlikte çalıştıkları otistik çocukları çok severler” gibi bir şeyler de dediniz.

Buyrun size şaşırtıcı gelebilecek bir şey;

ABA/UDA ‘nın iyi mi kötü mü olduğuna ABA/UDA terapisine maruz kalan otistik kişiler karar verebilir, aba/uda uygulayan kişiler değil.

Ayrıca, dürüst olmak gerekirse, içkin olarak sağlamcı ve şiddet eğilimli bir kurumda eğitim görmüş alistik bir kişi olarak buradaki istismarın istismar olduğunu fark etmeme olasılığınız oldukça yüksek.

Otistik insanlar dünyayı farklı bir şekilde algılıyorlar. Bizim acı ve duyusal deneyimlerimiz çok farklı, biz bir şeyleri farklı şekilde hissediyoruz. Alistik ABA/UDA uzmanları, her ne kadar deneyimli veya “empatik” olsalar da, otistik olmanın nasıl bir şey olduğu hakkında hiçbir fikirleri yok ve asla olmayacak.

Bu nedenle, bizim sesimizi yok etmek için bağırmak ve mesleğinizi korumaya çalışmak için bizi ayaklar altına almak yerine otistik insanları dinliyor olmanız çok önemli. Eğer gerçekten sürekli olarak ezilen, özerklikleri ellerinden söküp alınmış, kötü muamele görmüş, zorbalığa, istismara uğramış, insan dışı görülmüş hatta otistik olmayan çoğunluk tarafından her gün travmatize edilmis otistik insanları önemsiyorsanız,
O zaman sakince oturup ne söylediğimize kulak vermeniz lazım. Ancak o şekilde öğrenilebilir ve ancak o şekilde bu kötü muamele ve sağlamcılığa son verilebilir. Bildiğimiz üzere, otistik toplumun bulabildiğimiz tüm müttefiklere ihtiyacı var.

Orijinal Kaynak : https://neurowonderful.tumblr.com/post/112730019116/a-note-to-what-feels-like-every-aba-therapist

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir