Konuşmayan Bir Otistikten Otistik Olmayanlara Açık Mektup // Çeviri

(Bu alistik kişilere, konuşmayan (nonverbal) ve destek ihtiyacı yüksek bir otistiğin açık mektubunun çevirisidir. Yazının aslını en altta bulabilirsiniz.)

“Ağır otistikler adına konuşamazsınız.”
Otistik olmayan insanların, hafif otistik/yüksek işlevli olduğunu zannettikleri kişilerin söylediklerini önemsizleştirmek adına sıklıkla kullandıkları bir cümledir.
Karşıt argüman olarak sürekli öne sürdükleri ağır otistiklerden biri olarak ben diyorum ki ‘’Evet bizim adımıza da konuşabilirler.’’

Konuşmuyorum. Sen konuşunca anlamıyorum. Hatırlasana ‘’Kendini ifade edemeyen otistikler’’ diyordun ya bizim ağır otistik olduğumuzu kanıtlamak için.

Tuvalete giderken yardıma ihtiyacım var. Bu durum hoşuma gitmiyor ama hayatın gerçekleri bunlar. Senin kadar sık çiş yapmam gerekiyor, beynim vücuduma bazen pantolonumu ıslattığımı söylemiyor. Bu beni sizin standartlarınıza göre ağır otistik yapıyor. Hatırlasana ‘’Tuvalet için bile yardıma ihtiyaçları var’’ diyordun ağır otistik olduğumuzu kanıtlamak için.

Finansal meseleler hakkında mantıklı kararlar alamıyorum. Sanal ortamda arkadaş edindiğim bir internet sitesine ayda yüzlerce dolar harcıyorum çünkü gerçek hayatta insanlar benim ödümü kopartıyor. Hatırlasana ‘’Kendi paralarını idare edemiyorlar’’ diyordun ağır otistik olduğumuzu kanıtlamak için.

Kazara kendime zarar vermemem için 7/24 bakıma ihtiyacım var çünkü bir şeyler yaparken ne yaptığımı unutuyorum. Mesela keskin bir bıçakla soğan doğrarken unutup elimdeki bıçağı sağa sola sallayabiliyorum. Hatırlasana ‘’Sürekli bakıma muhtaç olan kişiler’’ diyordun ağır otistik olduğumuzu kanıtlamak için.

Ağır otistik olmanın her kriterine uyuyorum değil mi?
Sizin sağlamcılığınıza karşı veya otistiklere yaptığınız saldırılara karşı cevap vermiyorum. Size hak verdiğim için değil savaşmak canımı yaktığı için. ‘’Tedavi edilmem’’ gerektiğini söylediğinde, size çıkışıp sizinle tartışmıyorum. Siz haklı olduğunuz için değil, sizin gibi insanlarla karşı karşıya gelmek canımı acıttığı için.
Benim sessizliğimde benim adıma konuşmuyorsunuz, benim üstüme konuşuyorsunuz. Size ne kadar kötü olduğunuzu söylemek isterdim ama kafam savaşmama izin vermiyor, tartışmak CANIMI ACITIYOR.

Senin beynin kötü biri olmana ve yalan yanlış şeyler söylemene izin veriyor ama benimki vermiyor. Her zaman dürüst olmalıyım ve her zaman sakin kalmalıyım yoksa şiddetle karşılık verebilirim. Bu sizi haklı çıkarmaz benim sessiz kalmama sebep olur sadece. Benim sesimi kesmek sizin haklı olduğunuzu göstermez sadece sizin kötü biri olmaya daha niyetli olduğunuzu gösterir.

Haklarımız için tartışan O ‘’hafif otistikler’’ benim için konuşuyorlar. Kendim savaşamadığım vakitler beni savunuyorlar. Korkumdan gidemediğim alanlarda benim için bulunuyorlar. Benim ödümü koparan gruplarda ortalığı temizleyip benim için o ortama dayanıyorlar.

Sen, otistik olmayan, benim için konuşma. Senin nefretinle savaşabilenlere benim gibiler için konuşamayacaklarını söyleme. Bizler için de konuşuyorlar.

ORİJİNAL KAYNAK : https://lysikan.tumblr.com/post/106147681470/you-dont-speak-for-low-functioning-autistics?fbclid=IwAR02V3nmg-hq1o-5TjGCuFJ3UyM5QqbkNixecJVPDfanMCetb4xO9UT1lio

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “Konuşmayan Bir Otistikten Otistik Olmayanlara Açık Mektup // Çeviri”