#OtizmİçinKırmızıyıSeçin

2 Nisan Dünya Otizm Gününde otistik insanlara ve ailelerine karşı desteğinizi göstermek için otizme mavi ışık yakMAyın. Onun yerine kırmızı giyinin, neden mi? Çünkü otistik insanlar öyle yapmanızı istiyorlar. Otizm farkındalığı için mavi sembolünü değiştirmek isteme sebeplerimizden bir kaçı:

1- Otizm temsili için mavi renk sembolünü otistikler seçmemiştir fakat kırmızı rengi biz kendimiz seçtik. ‘’Otizme Mavi Işık Yak (Light It Up Blue)” Autism Speaks isimli organizasyonun sloganıdır. (Autism Speaks neden kötü?)

2- Mavi renk genellikle kayıp, keder ve üzüntü gibi olumsuz duyguları temsil eder. Otistiklerin çoğunun ateş, tutku ve kalbi sembolize eden bir renk (kırmızı) ile alakalandırmak istemeleri doğaldır.

3- Mavi renk aynı zamanda oğlan çocuklarında otizm görülme sıklığının daha fazla olduğu yanılgısını da güçlendirmektedir. Bunun gerçek olup olmadığı hakkında tartışmalar mevcut, otizme tanı koymak için hazırlanmış kriterlerin oğlan çocuklar göz önüne alarak hazırlandığı, kızların yetiştirilme farkları sebebiyle otizmlerini maskeledikleri ve bu sebeplerden otistik olsalar dahi oğlanlar kadar sık tanı alamadıkları düşünülüyor.

4- Otizm diye bir şeyin varlığından haberdar olmak, bunun farkında olmak önemli değil artık. Nörotipiklerin otizm aktivizmi çabaları bazen dışarıdan bakılınca ‘’Bakın otistik birini tanıyorum’’ arması giymek istemeleri gibi görünüyor. Otizm diye bir şey olduğunun herkes farkında. Otizmi kabul etmek… Bu hakkında savaşılması gereken bir şeydir. (#RedInstead) #OtizmİçinKırmızıyıSeçin de bunu temsil ediyor.

Otizm diye bir şeyin varlığından haberdar olmak kolaydır ama asla yeterli değildir.
Otizmi kabul etmeniz ve otizmin kabul görmesi için savaşmanız gerekiyor.

Otizm günü için kullanmanızı rica ettiğimiz tagler:

#OtizmİçinKırmızıyıSeçin

#İnsanızYapbozDeğil

#OtizmiKabulEt

2 Nisan’da kırmızı renk kullanarak otizmin farkında olduğunuz, otizmi ve otistik insanları kabul ettiğinize dair tweet atarak taglerimize destek olabilir misiniz?

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir