Otistik Onur Günü Nedir? #otistikOnurGünü

Beyaz arkaplanı olan birposter. Stim yapmak doğaldır yazıyor. Ortada rengarenk yarı dolu bir küre var, üzerinde iki el bulunuyor siyah beyaz. Altta #otistikOnurGünü yazıyor ve onun altında ise “Stim yapmak otistiklerin duygularını regüle edebilmeleri ve duyusal dünya ile başa çıkabilmeleri açısından çok önemlidir. Stimleri sevin, koruyun.” yazıyor.

Otistik onur günü her yıl Haziran’ın 18’inde kutlanır. Bu önemli gün otistik insanların otistik kimliklerinden gurur duymalarının önemi ve faydaları ile alakalıdır.

Otistik onur günü ilk kez Aspies For Freedom (AFF) tarafından 2005’te kutlanmıştır. 18 Haziran tarihine de gruplarındaki en genç üyenin doğum günü o gün olduğu için karar vermişler. Autism Rights Group Highland (ARGH) kurucularından Kabie Brook otistik onur günü hakkında şöyle söylemiş : “Bu gün ile alakalı en önemli şey bunun bir otistik topluluğu etkinliği olması, otistik insanlar tarafından bulundu ve hala otistikler liderliğinde kutlanıyor.” Yani otistik onur günü başka hayır kurumlarının veya organizasyonların kendi reklamlarını yapıp otistikleri bastırdığı bir gün değil.

Günün temsili olarak gökkuşağı sonsuzluk işareti sembolü kullanılıyor. Bu sembol sonsuz çeşitliliği ve sonsuz olasılıkları temsil ediyor.

Otistik onur günü tüm dünyada otistik olmayan (alistik) kişilere, otistiklerin benzersiz kişiler olduğunu, düzeltilmesi gereken vakalar olmadığını göstermek için kutlanıyor. Otistik onur, otistiklerin insanlığın vazgeçilmez önemli bir parçası olduğunun altını çiziyor. Otistik olmak bir nöroçeşitlilik biçimidir. Diğer tüm nöroçeşitliliklerde olduğu gibi, otistik insanların karşılaştıkları sorunlar otistik olmalarından değil, diğer insanların otizme karşı tavrı ve gerekli desteğin bulunmamasından (sağlamcılık) kaynaklanıyor. Mesela Larry Arnold ve Gareth Nelson’a göre, otizmle alakalı organizasyonların çoğu otistiklerin anlaşılması için çalışmak yerine otistik çocuğu olan ebeveynler için acıma duygusu oluşturuyorlar. Otistik aktivistler otizmi “normal olmayan, tedavi edilmesi ve düzeltilmesi gereken bir bozukluk” olarak gören bakış açısının tamamen değişmesi için çabalıyorlar.  Otistik kişiler tarafından yönetilen otistik öz savunucu organizasyonlar otistiklerin kabul edilmesi ve otistik onuru için en önemli temel elementlerden biri.

Londra Otistik Onur Günü organizatörlerinden biri olan Joseph Redford, konuşmalarından birinde otistik onurun bir gün veya bir etkinlikle alakalı olmadığını belirtiyor:

Otistik onur gününün kamusal etkinlikler şeklinde olması gerekmiyor. Inverness Otistik Günü organizatörü Kabie Brook bana otistik gününü ailesiyle parka gezintiye çıkarak ve iyi vakit geçirerek kutladığını söylemişti. Açık açık stim yapmak, kendi vücut diliyle kendini ifade etmek de otistik onurun uygulandığı örneklerdendir. Genel düşüncelere veya tona takılmadan, digerleri ukalalik olduğunu düşünse bile, ayakların üstünde durup kendi gerçeğini savunmak otistik onurun bir örneğidir. Kendi mantığınla gerçeği aramak, kimseye zarar vermiyorsa eğer sosyal kuralları tamamen yıkmak otistik onurdur. Diğer herkesle aynı saygı ve haysiyetle muamele görmeyi talep etmek, kaldıramadığın bir şeyden uzaklaşmak otistik onurdur.”

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir