Nisan’a yetişemedik, trafik vardı

Herkese merhaba.

Geçen sene Merhaba! Spektrum olarak Nisan’da ne yaptık tam hatırlamıyorum açıkçası. 2022 Nisan’da kampanyamız çalınıp emeklerimizin üstüne konunca baya hevesimiz sönmüştü, Özgür Eller’de rehber çalışması vardı.

Merhaba! Spektrum’da bir şey yapmadık sanırım.

Yapmıyoruz şimdi de.

Muhtemelen bir süre yapamayacağız da.

Birkaç sebebi var, ay bizim ayımız sözde— ondan biraz üzerlerine konuşalım diye düşündüm.

Sanırım ivmemizi kaybetmemize sebep olan en büyük olaylardan ilki 2022 Nisan’dı. Asla unutmayacağım 2022 Nisan’ı. Ocak’tan bu yana üzerine çalıştığımız Kırmızı, ay boyu günlük yazı ve paylaşım yapabilmek için yapılan çeviriler, grafikler— hepsi Nisan’a bir hafta kala tamamen içeriği, manası terse çevirilecek şekilde koskoca bir kurum tarafından ele geçirilmişti.

Çok dramatik oldu şimdi ele geçirme diyince, ama öyleydi yani. Mavi’yi ülkeye sokan aynı kurum, bizim aylarca çalıştığımız o Kırmızı üstüne geldi kondu, alsa ve devam ettirse çok iyi ama bunu otizm karşıtı bir hale sokmayı da başardı. Mavi renginin otizmi temsil etmesini sağlayan koskoca kuruluş bile senelerdir otistik aktivistlerin Kırmızı’sına dokunmuyorken, Kırmızı’yı ülkeye kazandırmaya çalışıyorken bizim yaşamamız çok ironikti.

Deprem sonrası da benzer bir süreci, başka kişi/kurumlarla yaşadık. Bu süreçte bizim deprem sırasında iletişimde olduğumuz otistikler ve aileleri için geliştirdiğimiz projelerin yine elimizden alındığı oldu. Depremzedelere yardım etmek için emek verdiğimiz çalışmaların, başkaları tarafından kendileri yapmış gibi lanse edildiğini gördük.

Günün sonunda bizden çalınan emekler depremzede otistiklerin ve ailelerinin işine cidden yarasaydı bu kadar hayal kırıklığına da uğramazdım. Ama onlar için yapılan her yardım yapmış olmak içindi, bizden çalınan emekler de sadece birilerinin güzel gözükmesini sağladı.

Biz, öz-aktivistler, tarafından kendi hayatımızdan, zaten kısıtlı enerjimizden feda ederek gönüllü olarak yapıyoruz bu işleri. Bizden çalan insanların çoğunun işi bunları yapmak zaten.

Yapmadıkları için biz gönüllü yapıyoruz.

Şimdi deyim kullanacağım, belki gözünüzde otizmim düşer. İstediğinizi düşünebilirsiniz.

Lakin el insaf, minel vicdan.

Yalan söylemeyeceğim, M!S’yi kurmaktan ekip olarak travma dışında bir şey kazanmadık. Ne maddi bir kazancımız oldu, ne bazılarının düşündüğü gibi ilgi topladık üstümüze ve kendimizi iyi hissettik, ne de kimilerinin düşündüğü gibi birileri tarafından fonlandık.

Ha, küçük bir topluluk oluştu evet. Zaman zaman güzel dönüşler aldık otistikler ve çevrelerinden.

Bunun bize bir faydası oldu mu?

Hayır. O kadar hakaret, aşağılanma, sağlamcılık, zorbalık yanında bir iki takdir vardı en azından diyebiliriz sadece.

Bizi ilgi çekmekle suçlayanların çoğu toplumda engelli/otistik etiketinin ne kadar dezavantajlı olduğunu bilen insanlardı. Yani arkadaşlar engelli olmayan ortada engelliyim, otistiğim hakkımı verin diye bağırmaz. Bunu en iyi otistikler ve çevresindekiler anlamalı.

Siz senelerce bağırdınız, size bir faydası oldu mu?

Olsaydı burada olmazdınız, biz de burada bağırmazdık. Bu kavgayı da yapmazdık.

Hakkımızı da aramazdık, erişilebilirlik de talep etmezdik. Bize bu imkanlar en baştan verilmiş olurdu.

Nereden çıktı bu ilgi olayı tam emin değilim ama, bir kere otistiğim diye kendimi yırtmam şu mecralarda işime yaramadı.

Yaramaz da. O yüzden aktivizm vardı zaten.

Neyse önceden azcık zamanım ve en önemlisi enerjim vardı. Arkadaşlarım için de öyle. Çoğu kişi unutuyor ama bu yazılı metini yazan kişi de bir insan, Merhaba! Spektrum ekibi de kanlı canlı insanlardan oluşuyor.

Bizim sınırsız kaynağımız, enerjimiz ya da zamanımız yok. Aksine bizim çok daha az enerjimiz ve zamanımız var.

O yüzden bir süre daha muhtemelen dinleneceğiz.

Ama bilin, biz unutmayız.

Sağlamcılığınızı maskelerinizin altında saklayabilirsiniz. Size inat seçilen kırmızıyı alıp kendinizi kırmızı kumaşlara sarabilirsiniz ama biz kanınızda ne akar biliriz.

Otizme kırmızı ışık yakabilirsiniz. Lakin o ışığı oraya koyanlar kendi otobanlarında yollarını sorunsuz giderken siz trafiğe takılabilirsiniz.

Gerçi teknik olarak siz trafiğe takılamazsınız, günün sonunda trafik sizsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir