İçeriklerimizin İzinsiz Kullanımı Hakkında

Koyu kıvırcık saçlı gözlüklü bir kadın elinde dosyalar tutuyor. Sağ eli havada ve hoşnutsuz duruyor.

Biz 5 otistik olarak Merhaba! Spektrum’u otizm ve nöroçeşitlilik hakkında herkes için ulaşılabilir bilgileri sağlamak ve derdimizi daha iyi aktarabilmek için kurduk. Bu yolla erişilebilir ve anlaşılır içerikleri otizm gibi en ufak bir şey için bile çok ciddi paralar talep edilen bir ortamda herkese ücretsiz olarak sağlamaya çalışıyoruz.

Bu içeriklerin size ücretsiz ulaşıyor olmasının yanı sıra yaklaşık bir yıllık süreçte yürüttüğümüz çalışmaların hiçbirinin maddi karşılığı olmadığı gibi, masraf gerektiren her şeyi kendi imkanlarımız dahilinde hallediyoruz. Bunu değiştirmek yönünde adım atmamız içimizden biri alistik olsa daha kolay olabilirdi. Kendi ritmimizde ilerlerken sıfır maddi imkanla çok büyük bir şeyi başardığımızı düşünüyor, üretmeye devam etme sözünü verebiliyoruz.

Ürettiğimiz içerikler üzerinden para kazanmadığımız için de emeğimizin tek karşılığının siteye girişler, aldığımız beğeniler, geri bildirimler kısacası ürettiğimiz içeriklerle başkalarının girdiği etkileşim olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bu vurguyu yapmak zorundaydık: çünkü ulaşabildiğimiz insan sayısı arttıkça izin sorulmadan, atıfta bulunmadan bizden alınan cümlelerin sayısı gitgide artmaya başladı. Üstelik pek çok kez bu hatanın bizim aksimize otizm ve otistikler üzerinden para kazanan profesyoneller tarafından yapıldığına şahit olduk.

Nöroçeşitlilikle ilgili pek çok kavramı türkçeye biz kazandırdık. Otistiklerin kendilerini bireysel değil bir topluluk olarak aktarabildiği bir alanın oluşması için büyük çabalar harcadık. Pek çok tartışmayı başlatabilmiş olmamız beşimizin de farklı özelliklerinin, geçmişte kendilerine harcanmış emeklerin bir neticesidir. Bu emeğin karşılığında kimseden hiçbir talepte bulunmamış olsak da bu kez küçük ve zorunlu bir ricamız var:

Lütfen cümlelerimizi, özgün içeriklerimizi ve çevirilerimizi bizden izin istemeden, Merhaba! Spektrum’a hiçbir atıfta bulunmadan veya kendi imzanızla paylaşmayın. Bizi anmadan cümlelerimize bireysel hesaplarınızda görsel tasarımlar olarak yer vermeyin. Azıcık değişiklik yapılsa dahi içeriğin bizden alındığını kavrıyor, emeğimizin çalınıyor olması karşısında bir süredir ciddi bir rahatsızlık duyuyoruz. Yazılı, görsel, sesli veya video formatında hiçbir çalışmada içeriklerimize ve özgün fikirlerimize atıfsız olarak yer verilmesini istemiyoruz.

Her ne kadar nöroçeşitlilik ve otizm ile ilgili doğru bilgilerin yayılması bizim için hala çok önemli bir öncelik olsa da, bu uğurda sürekli olarak emeğimizin çalınmasını görmezden gelmek bizim için sürdürülebilir olmaktan çıktı. Bizden izinsiz olarak içeriklerimizden faydalanan herkesi Merhaba! Spektrum’a veya ilgili içeriğe emek veren ekip arkadaşlarımıza atıfta bulunmaya, aksi takdirde ilgili içerikleri silmeye davet ediyoruz.

Lütfen bu şekilde içeriklere denk geldiğinizi düşünürseniz bizi ayrıca haberdar etmeyi de ihmal etmeyin.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir